Leonberger (Leonberger)

9. dubna 2007 v 20:21 |  pejsci
Leonberger - CHS Bora z Milotiček, Šmrhová Jaroslava
OBECNÝ VZHLED: Podle původního záměru je leonberger velký, silný, a přesto elegantní pes. Vyznačuje se harmonickou stavbou těla a sebevědomým klidem při živém temperamentu. Obzvláště pes je mocný a silný.
PROPORCE: Výška v kohoutku v poměru k délce trupu je 9:10, hloubka je přibližně 50% výšky v kohoutku.
CHOVÁNÍ A CHARAKTER (POVAHA): Jako rodinný pes je leonberger při dnešních životních podmínkách příjemný partner, kterého můžete vzít bez větších problémů kamkoliv a který se vyznačuje vyslovenou láskou k dětem. Není ani bázlivý ani agresivní. Je příjemným společníkem ve všech životních situacích díky poslušnosti a nebojácnosti.
K požadovaným povahovým vlastnostem patří především:
- sebejistota a suverénní klid, střední temperament (mimo jiné také hravost),
- disciplinovanost,
- dobrá učenlivost a pozornost,
- necitlivost vůči hlukům.
HLAVA: Jako celek je hlubší než širší a spíše protáhlá než podsaditá; poměr čenichavé partie a mozkovny je 1:1.Celá je osrstněná bez čelních vrásek. Horní část: Z profilu a zepředu mírně klenutá, mohutností odpovídá tělu a končetinám, ne však těžká. Zadní část není podstatně širší než část oční. Stop: Jasně znatelný, ale mírně výrazný. Obličejová část: Nos je vždy černý. Čenichová partie: Spíše dlouhá, nepřecházející do špičky, nosní hřbet rovnoměrně široký, nikdy nespuštěný, spíš lehce klenutý (beraní nos).
Pysky: Přiléhající, černé, úhel zavřený.
Čelist/zuby: Mohutná čelist s perfektním pravidelným nůžkovým skusem, přičemž horní řada přesahuje bez jakékoliv mezery řadu dolní a zuby stojí v čelisti svisle, 42 zdravých zubů podle zubního vzorce (chybějící M3 je tolerováno), klešťový skus je přístupný, v dolní čelisti žádné zařezání u špičáků.
Líce: Jen málo vyvinuté.
Oči: Od světle hnědých až pokud možno do hodně tmavě hnědých, středně velké, oválné, ani hluboko položené ani vystupující, ani blízko ani daleko od sebe položené; oční víčka přiléhající; neviditelné spojivky; oční bělmo (viditelná část oka nezakrytá víčky) není zarudlé.
Uši: Posazené vysoko a ne daleko vzadu, svěšené, středně velké, přiléhající, masité.
Krk: V mírném oblouku přechází plynule do kohoutku, spíš o něco delší než podsaditý, bez volné krční kůže nebo kožních laloků.
TĚLO:
Kohoutek:Výrazný obzvláště u psů.
Hřbet: Pevný, rovný, široký.
Bedra: Široká, silná, dobře osvalená.
Záď: Široká, relativně dlouhá, mírně zaoblená, plynule přechází do kořene ocasu, nepřestavěná.
Hruď: Široká, hluboká, přinejmenším do výšky koleního kloubu, ne sudovitá, spíše oválná.Spodní linie profilu: Jen lehce vztažená.
Ocas: Bohatě osrstěný, také v pohybu jen lehce ztočen a nesený pokud možno jen v prodloužené linii hřbetu.
Končetiny: Velmi silné, obzvlášť u psů.
PŘEDNÍ KONČETINY: Rovné, paralelně postavené, ne však úzce.
Ramena: Dlouhá, šikmo uložená, společně tak tvoří tupý úhel, dobře osvalená, kolenní klouby přiléhají.
Nadprstí: Silná, pevná, z čelního pohledu rovná, z pohledu ze strany spíše svisle postavená.
Tlapy: Rovně postavené (ani vybočené ani vbočené), oblé,zavřené, prsty dobře klenuté, černá bříška.
ZADNÍ KONČETINY: Ze zadního pohledu postavení nepříliš úzké, paralelní, tlapy a hlezna ani vbočené ani vybočené, paspárky musí být odstraněny.
Pánev: Šikmo položená.
Stehna: Značně dlouhá, šikmo položená, silně osvalená, společně s lýtkem tvoří jasný úhel.
Hlezna: Silná, výrazně uhlená.
Tlapy: Rovně postavené, jen málo podlouhlé, prsty klenuté, polštářky černé.
CHŮZE: Rovnoměrný plynulý pohyb, v chůzi a klusu rozsáhlý záběr předních končetin a plynulý posuv těla, z předního a zadního pohledu přímočaré vedení končetin.
SRST:
Kvalita: Středně jemná až hrubá, dostatečně dlouhá, přiléhající, i přes hustou podsadu ještě jasně znatelná tělesná kostra, rovná, mírně zvlněná ještě povolená, na krku a prsou-obzvláště u psů-tvoří hřívu, výrazné osrstění předních končetin a výrazné kalhotky na zadních.
Barvy: Žlutá, červená, červenohnědá, ještě také pískové barvy (plavě žlutá, krémová) a všechny jejich kombinace, vždy s černou maskou, černé uhlování přípustné. Černá však nesmí určovat základní barvu psa. Zesvětlení základní barvy na spodní straně ocasu a krčním límci, osrstění předních končetin a kalhotek nesmí být tak výrazné, aby nebyla narušena harmonie. Malá bílá skvrna na prsou a bílá srst na prstech jsou tolerovány.
VADY: Každá sebemenší odchylka od uvedených bodů musí být hodnocena jako nedostatek, každá výraznější jako chyba. Hodnocení musí být v přesném poměru se stupněm odchylky a musí se brát v úvahu, do jaké míry je narušena podstata (především povaha, typ, harmonie, pohyb).
Vady, které vylučují chovnost a nepřipouští pozitivní hodnocení ve smyslu chovnosti:
- bázliví a agresivní psi,
- silné anatomické chyby (např. vyloženě kravský postoj, kapří hřbet, silně klesající záď, extrémní vytočení předních tlap, absolutně nedostačující úhel v ramenou, lokti a koleni nebo v kloubech uplatňujících se při skocích),
- chybějící zuby (s výjimkou M3),
- předkus a podkus a jiné další chyby skusu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama